SAJTOS RÚD MÁSKÉNT
EGYSZERŰ | GYORS | KIADÓS
HOZZÁVALÓK
30 dkg finom liszt 25 dkg ráma vagy liga 1 tk. só + még a tetejére 1,5 dl tejföl 1 tojás a tetejére 15-20 dkg trapista sajt a tetejére sütőpapír
Elkészítés: A sajtos rúd elkészítésének rengeteg módja van, én magam is kipróbáltam már néhány félét. Ezt a receptet a kis menyemtől kaptam, ő már kipróbálta és egy névnap alkalmából én is megsütöttem. S most karácsony után, a szilveszteri ropogtatásra ismét elkészítettem. A recept roppant egyszerű, bárki bátran neki foghat az elkészítésének. Sok hozzávaló sem szükséges hozzá és kiadós adag lesz belőle.

A lisztben keverjük el a sót és a kezünkkel morzsoljuk el benne a szobahőmérsékletű rámát.
Azután adjuk hozzá a tejfölt és gyúrjuk össze. Készítsünk belőle egy szép cipót.










Azután vágjuk ketté a tésztát és először csak az egyik felével dolgozzunk.
Így sokkal könnyebb kinyújtani, de természetesen egyben is maradhat a tészta és úgy is ki lehet nyújtani. De én az első változat szerint jártam el a tésztával.
Tehát nyújtsuk ki enyhén lisztezett felületen ujjnyi vastagra a tésztát.

Ha kinyújtottuk a tésztánkat, a tojást verjük fel villával kicsit egy kis tálkában, s adjunk hozzá egy csipet sót is. Majd kenőecsettel kenjük le vele a tészta tetejét.

A sajtot ezután reszeljük le a reszelő finom részén és gazdagon szórjuk meg vele a tojással lekent tészta tetejét.
Egy picit hintsük meg a sajt tetejét is sóval. Ettől sokkal ízesebb lesz a kész sajtos rúd.

Egy derelye vágóval vágjuk csíkokra a tésztát és azt követően vágjuk akkora kis rudakra, amekkorákat szeretnénk készíteni.

Ha ezzel meg vagyunk, készítsük a tészta rudak mellé a sütőpapírral kibélelt gáztepsinket és szépen rakosgassuk rá egymás mellé a rudacskákat.
Egy kis helyet hagyjunk ki mellettük, mert növekedni fognak sütés közben a tészta darabok.

De nemcsak derelye vágóval vághatjuk rudakká a tésztát.
Hanem egy komplett rácsozóval is.
Én nemrégiben vásároltam egy sajtos rúdhoz lévő rácsozót, s egy más napon volt is alkalmam úgy is kipróbálni.

Miután kibontottam a csomagolásból, akkor vettem csak észre, hogy ezzel hosszú, ropi szerű rudakat lehet készíteni.

Azaz csak középen vágja el keresztben ketté a tészta csíkokat. De sebaj, a végén derelye vágóval még duplán ketté vágtam a rudacskákat.
Ezután ha valaki másnak is van ilyen rácsozója, tegye rá és jó erősen nyomja bele a tésztába. Majd hosszan is maradhatnak a rudak, de ketté is vághatjuk, ha ugyanakkorákat szeretnénk készíteni, mint az előző sajtos rudak.
Azt követően szintén egy sütőpapírral kibélelt gáztepsire tegyük át a rudakat.
Ezen a rácsozón azt írja a használati utasítás, hogy akár rögtön sütőpapíron is dolgozhatunk és azzal együtt át lehet emelni a tésztát a tepsire. Én ezt nem tartottam jó ötletnek, hiszen hagyni kell egy kicsike helyet a sajtos rudak között itt is, mert sülés közben megnövekszenek a tészta rudak.
Ezzel a rácsozóval sütés után kicsit vékonyabbra sikerednek a megsült rudacskák, az ezen a fotón látható.

Bármelyik változat szerint is készítjük elő a tésztákat, a tepsit helyezzük be a már 200 fokra előmelegített sütőbe és süssük aranybarnára 20-25 perc alatt.
Mi szeretjük ha kicsit ropogósabb, ezért 25 perc a megfelelő az én sütőmben.

De természetesen minden sütő más, így érdemes 20 perc után figyelni a további sütési időre.
Ha valaki világosabbra szeretné, akkor kicsit csökkentse a sütés idejét.
Nagyon egyszerű, de nagyon fincsi kis rudak lesznek ezekből az alapanyagokból.
Jó étvágyat kívánok hozzá!

