UBORKA SALÁTA SALÁTA LÉ NÉLKÜL
EGYSZERŰ | GYORS
HOZZÁVALÓK
  • Kb. 1-1,5 kg uborka
  • 2-3-4 ek. cukor
  • 2-3-4 ek. ecet ( 10 %-os )
  • kb. 1/2-1 kis kk. só
  • pici őrölt piros paprika
  • Elkészítés: Szerintem az uborka saláta elkészítése az egyik legegyszerűbb kísérője lehet egy főfogásnak. Én magam gyakran szoktam hús ételek mellé ilyen " savanyúságot " kínálni. Valójában több alkalommal saláta levet készítettem hozzá, tehát a cukrot és az ecetet vízben kevergettem el, addig amíg elolvadt a cukor. De ehhez az uborka salátához nem adok vizet és sokkal-sokkal finomabb lesz így az ubisali. Az előzőnél, a saláta lével készültnél a későbbi állás során az uborka ki is fehéredik, azaz elveszíti a szép zöld uborka színét - bár ettől függetlenül az íze változatlanul finom marad - de ennél a receptnél a színe is szép zöld marad az uborkának.
    Az elkészítéséhez először mossuk meg az uborkákat, mert a héján is lehetnek kicsi poros részek. 
    Persze az uborka fajtája mindegy, de ha olyan ubit használunk hozzá, ami kovászolni való fajta, ( én ezt uborka salátának jobban szeretem ) annak a külseje elég érdes, azt érdemes jól lemosni róla, annak ellenére, ha meg is pucoljuk.
    Miután megmostuk, pucoljuk meg az uborkákat és az uborka héj eltávolítása után ismét mossuk meg.
    Egy uborka gyalun gyaluljuk le az uborkákat és sózzuk meg. 
    Tulajdonképpen a sót nem mértem, hogy mennyit adok hozzá, de kb. olyan 1/2 kávés kanálnyi mennyiséggel hintsük meg, majd keverjük össze.
    Ezután hagyjuk állni, hogy levet engedhessen. Ez az állási idő minimum 15 perc legyen, de ha fél óra az sem baj.
    Körülbelül ennyi állás után az uborkát jó alaposan csavarjuk ki a sóból áttéve abba a tálba, amiben már összekeverjük a cukorral és az ecettel.
    Ezután hintsük meg 1-2 kanál cukorral, keverjük össze, majd először 2 kanál ecettel locsoljuk meg. Szintén keverjük át.
    Ezt követően kóstoljuk meg, s ha úgy érezzük, hogy kell még hozzá cukor, tegyünk bele egy kanállal vagy ha az ecetből szükséges, akkor abból adjunk hozzá.
    Nekem 2-3 lapos evőkanál cukor és 3 evőkanál ecet elegendő volt ehhez a kb. 1,5 kb. uborkához.
    De természetesen ez mindenki ízlésétől függ. Tehát ki mennyire édesen vagy ecetesen szereti.
    Ha beízesítettük az uborkát, a tetejét hintsük meg egy kicsi őrölt piros paprikával.
    S el is készültünk a finom uborka salátával.
    Ez ugyan nem áll a sok saláta lében - bár, mint említettem, úgy is finom, hisz én is szoktam úgy is csinálni - de pár perc állás után a cukor ahogy olvad az uborkán az ecettel keveredve, még levet is enged magából.
    De sokkal-sokkal intenzívebb ízű lesz így az uborka saláta.
    Az ily módon készített uborka salátát anyukám tanította nekem. 
    Igaz, hogy egyszerű, de mégis sokat gazdagodhat az ember a régi tanításokból.
    Próbáljátok így is ki, nagyon ízletes így az uborka saláta.

    Jó étvágyat kívánok hozzá!