SÜLT SERTÉS OLDALAS
EGYSZERŰ | ÜNNEPI
HOZZÁVALÓK
  • 1-1,5 kg sertés oldalas
  • 1 tk. só
  • 1 tk. majoránna
  • 1 kk. őrölt fekete bors
  • 1 kk. pirospaprika
  • 8-10 gerezd fokhagyma
  • 1 ek. zsír
  • 1-1,5 dl víz,
  • Elkészítés: A sertés oldalas az egyik olyan húsétel, amit gyakran készítek ide haza. Sokan vannak, akik nem szeretik benne azt, hogy sok szalonnás rész is van húsban. Így én is éppen ezért nem szoktam rövid ideig sütni, mert mi úgy szeretjük, hogy ugyan puha lesz a több sütési időtől a hús, de mégis a külső része kissé sültebb legyen, s akkor a kövéres részek is pompásan összesülnek a hússal. Az előkészítése nem tart sokáig, csupán a sütésre kell rászánni több időt. Először a húst mossuk meg és a csontok mentén daraboljuk fel.
    Én mindég az egyben vett húst megmosom és azután kerül darabolásra.
    Tetszőleges nagyságúakra vágjuk fel az oldalas húst.
    De általában - ha ilyen szép nagy az oldalas, mint a képen, akkor egy csont mellett - vágjuk fel darabokra. Ha esetleg úgy vásároljuk meg, hogy az üzletben ketté van vágva hosszában, akkor  két csont mellett érdemes elvágni.
    Az oldalas szeleteket szórjuk meg ezután sóval, borssal, s majoránnával mindkét oldaláról.
    De befűszerezhetjük oly módon is, hogy a sót, borsot, majoránnát egy tányérban összekeverjük és ezzel a fűszerkeverékkel szórjuk meg minkét oldalát a húsnak. 
    Egy tepsit egy kanál zsírral kikenünk, ami ugyan soknak tűnik, de jó ha bőven van alatta zsír.
    Ezt a húsételt én nem szoktam olajjal kent tepsiben sütni, jobban harmonizál ízekben az oldalassal a sertés zsír. De ha mégis kiolajozott tepsiben sül, az sem rontja el, csak a zsír jobb hozzá.
    Majd a zsírozott tepsibe belefektetjük az oldalasokat és mindegyik tetejét  meghintjük egy-két csipet piros paprikával. 
    A fokhagymagerezdeket megtisztítjuk a héjától, kisebb darabokra is vágjuk és minden hús szeletre tegyünk belőle.
    A vizet alá öntjük a tepsiben a  húsok alá, majd befedjük a tetejét alufóliával.
    200 fokra előmelegített sütőben 1 órát sütjük alufóliával letakarva, majd ennyi sütési idő után levesszük a fóliát és sütjük még annyi ideig a húst, amíg az oldalasok szép pirosra megpirulnak.
    Ez az idő kb. 30-45-50 perc.
    A sütési idő mindég sütőtől függő és látni lehet a végeredményt a hús pirulásánál.  
    Közben a fólia nélküli sütésnél két-háromszor fordítsuk meg az oldalasokat, hogy mindkét  oldaluk pirosra  megpiruljon. 
    A hús mennyisége természetesen attól függhet, hogy ki mennyi oldalast szeretne sütni.
    S így a tepsi mérete is ehhez igazodik.
    Ha gáztepsiben sül az oldalas, én mindenkor úgy teszem rá az alufóliát a nagy tepsire, hogy a két darabból készítek egy nagy fóliát.
    Ahhoz letépünk 2 darab akkora alufóliát a tekercsből, amekkora kényelmesen ráfér a tepsire.
    A két különálló fólia darabot egymásra teszem a színükkel egymás felé fordítva.

    Majd a kettőt egyszerre az egyik felén kb. 1,5 cm-es szélességben felhajtom. Azután azt még egyszer felhajtom.
    Ketté nyitom a fóliát és a hajtás mentén szépen lesimítom.
    Végül ezt a nagy darab fóliát ráhelyezem a gáztepsire és az oldalain eligazítom, hogy ne gyűrődjön és ne szakadjon meg a sütőbe való behelyezéskor.
    S a két végén a tepsire ráhajtom, illetve behajtom a fóliát.
    Ezzel a módszerrel nagyon gyorsan el tudtunk készíteni egy egybefüggő. nagy alufólia darabot. Bár lehet vásárolni már akkora méretűt is, ami a gáztepsire a legjobb méret. De én úgy gondolom, hogy a kis méret mindenki háztartásában megtalálható és pénztárca kímélő is egyben.
    Az elkészült oldalast tegyük kínáló tálra és azután bármilyen körettel és savanyúsággal tálalható. Én általában valamilyen krumplis körettel kínálom és akik szeretik a sült oldalast, azok számára mennyei finom étek.

    Jó étvágyat kívánok hozzá!